Annál is inkább, mert ki vagyok éhezve a kalácsra. Vettünk a boltban, mert már nem bírtam sütemény vagy bármi édes nélkül. Majdnem egy hétig ettem egy habkönnyű, felfújt, üres, édes levegőt. Most azonban eljött az én időm! Kísérletezni nem akartam, ezért a hokkaidó kalács tésztája volt az alap. Nálunk is, mint sok más családnál, ez a kedvenc. Nem egy nagy kalácsot készítettem belőle, hanem több kicsit.
Hozzávalók:
- 2 dl tej
- 2 dl tejszín
- 1 mk só
- 6 dkg olvasztott margarin + még kb 5 dkg
- 60 dkg finomliszt
- 3 dkg élesztő
- 5 tk. Süssina édesítő
- 2 cs vaníliás cukor
- 1 db tojás
A hozzávalókat ebben a sorrendben a kenyérsütőgép üstjébe teszem. Rövid előmelegítés után a gép 20 percig dagasztja a tésztát, de ha nagyon meleg van, akkor csak 15 percig szoktam működtetni a gépet. Az üstben hagyom a tésztát, és ha duplájára kelt, kiborítom egy lisztes felületre.
A tésztát ketté osztottam és egyenként kinyújtottam egy nagy téglalap formára. Megkentem olvasztott margarinnal és a rövidebb oldaláról elkezdtem feltekerni. Két-három tekerés után elvágtam a tésztát és kicsit megformáztam a hengert. Ezután csomót kötöttem rá és átbújtattam a végeket a tésztakarikán. A formázás Yasmine császárzsömléjének utánzata, csak az enyémek nem olyan szabályosak. A másik formázás pedig a brióst utánozza. A feltekert tésztát csiga alakban , fekve tekertem. A tojással megkent kalácskák egy részét szezámmaggal szórtam meg, volt, ami üresen maradt, de a csigákra pl. nagyszemű dekor cukrot szórtam. Én szeretem az édes süteményeken a szezámmagot. A tepsin még keltek kb. 1/2 órát és ezután langyos sütőbe tettem, ott még kelt addig, amíg bemelegedett, ezután 180 fokon sütöttem 25-30 percig.
Ebben a tésztában nem lehet csalódni, el is fogyott gyorsan. Volt mellé frissen készült szilvalekvár is.
Teljeskiőrlésű tönkölyliszttel, világos rozsliszttel készült sajtos kiflik.
Be kell, hogy valljam, én kicsit könnyelműen bánok a receptekkel. Mivel a kenyérsütőgépre jobbára már csak a tészta összeállítására van szükségem, nem csinálok problémát abból, ha kicsit lágyabb vagy esetleg keményebb a tészta. Teszek hozzá egy kis lisztet vagy folyadékot, szükség szerint. Azt tudom, hogy kenyérhez mennyi élesztő kell, és azt is , hogy péksüteményhez mennyi kell. A liszt- élesztő arány mindég biztos, a többi gyakran változik. Az eredeti recepteket E. Margit oldaláról hoztam magammal, illetve Limara kikísérletezett receptjeit használom. Így kerültem kapcsolatba az öregtésztával és így ismertem meg ennek , élesztett változatát is. A mostani kiflik is így készültek, mert az öregtésztám már majdnem két hetes volt.Recept: az öregtészta felélesztéséhez
- 20 dkg fehér liszt
- 20 dkg öregtészta
- 2 dl víz
- 1 dkg élesztő
- 2 kk. cukor
Ezeket az anyagokat alaposan összekeverem / én kézzel szoktam /. A mikróban felforralok egy pohár vizet, kiveszem és a helyére beteszem a tálat a keverékkel. Ebben a langyos, párás környezetben hagyom kelni kb. 1,5 órát.
A gép üstjébe teszek:
- 2 dl folyadékot / egy pohár kefír vízzel kiegészítve /
- 1.5 kk. sót
- 2 ek. olajat
- 2 ek. burg. pelyhet
- most 5 dkg világos rozslisztet
- 15 dkg tk. tönkölylisztet
- 20 dkg BL-80-ast
- 1,5 dkg élesztőt
Amikor az előkészített öregtészta eléri a megfelelő állagot, akkor azt is beöntöm a gépbe és elindítom a dagasztást. Menet közben, ha szükséges, adok még hozzá egy kevés lisztet. A tésztát duplájára kelesztem és két lapban kinyújtom. Megkenem olvasztott margarinnal és nyolc cikkre vágom. A kifliket úgy csavarom fel, hogy a háromszögek szélesebb oldalánál kezdem, a stanglikat a háromszög csúcsánál, éppen fordítva. Tepsire teszem, lespriccelem vízzel és megszórom reszelt sajttal. Hagyom kelni még 1/2-3/4 órát és 180 fokon sütöm kb. 25 percig. Sajnos egy kicsit most is megégett néhány darab, de a sütési idő kb. ennyi.
A kiflik belül nagyon lazák voltak, annak ellenére, hogy a tk. lisztek mindég lehúzzák a tésztát.