2009. július 1., szerda

Hát ez pite!

Kölcsön vettem a címet, mer nem tudok igazi magyar nevet találni az ilyen ételeknek. Gyerek koromban nem találkoztam ehez hasonló, mindent bele, aztán a tésztába és mehet a sütőbe összeállítású alkotásokkal. Igen, igazi alkotások, mert ahogy a TV Paprikán futó sorozatban láttam, az ilyen pitékbe azt teszünk bele, amit akarunk, ill. ami épp van otthon. Az elkészült ételek egy része valamilyen ragu tészta alatt sütve, másik része szintén tésztában vagy alatta sült édes töltelék. Szóval pite az, amit annak mondunk. Szerintem. Viszont tökéletes a maradékok gazdaságos felhasználására. Sajnos nem készül el olyan gyorsan, ahogy én gondoltam, de ha időben kezdünk hozzá, remek vacsora lehet belőle. Próbálkozom már néhány éve az ilyen típusú receptek megvalósításával, de eddig tartottam magam a leírtakhoz. A régebbi kedvencek a sajttal, sok-sok hagymával, sonkával vagy baconnal készülő lepények voltak. Azután megtanultam, hogy kell egy használható minőségű tészta, kell a töltelék és kell egy kötő anyag, ami összefogja az egészet. Most is előveszem a régi receptes könyvecskéimet, de ma már csak komoly munkával lehetne hasonlóságot találni a végeredmények között.
Szóval, volt még borsóm a hűtőben, a múltkori frissből, épp csak elkezdett volna csírázni, ezért sürgősen el kellett használnom. Húsos szalonna pedig általában mindég van a fagyasztóban.
Először a ragut kellet elkészíteni, mert annak egy kicsit hűlnie kell, mielőtt a tésztába önteném.
  • 2 nagy hagymát nagyobb kockákra vágtam
  • 20 dkg húsos szalonnát felkockáztam
  • 1/2 piros kalif. paprikát szintén felkockáztam
  • 1/2 kg borsót megfőztem sós, cukros vízben
  • Olajon összepároltam a ragu hozzávalóit, fűszereztem csipet kakukkfűvel, borsikafűvel, borssal és megsóztam.

A tésztát összegyúrtam és addig pihentettem, amíg a ragu kellően lehűlt. Igazából nem szoktam pihentetni az ilyen omlós tésztákat, csak ha nagyon muszály.

  • 10 dkg telj.kiőrl. tönkölyliszt
  • 25 dkg fehér liszt
  • 15 dkg margarin
  • 1 kk só
  • 1 kis cs. összevágott petr.zöld
  • kb. 2-3 ek víz / liszttől függ /

A kötőanyagként használt öntet alapja lehet tej, tejszín, tejföl vagy ezek keveréke.

  • 2 nagy vagy 3 kicsi tojás
  • 2 dl tej és tejszín / a tejszín maradék volt /
  • 2 dl tejföl
  • 2 ek liszt
  • só, bors

A lisztet elkevertem a tejből elvett kb. 1/2 dl mennyiséggel és visszakevertem a többihez.

Ezen kívül kellett még kb. 20 dkg sajt, szezámmag és lenmag. A mag mindég egészséges.

A tésztát sütőpapírral bélelt 20x32 cm-es tepsibe tettem, és vaksütéssel elősütöttem. A tészta elég vastag lett a tepsiben, ezért kellett neki a hosszabb sütési idő. 180 fokon sütöttem 20 percig.


20 perc után kivettem a babokat és még 10 percig sütöttem a tésztát. Stahl J. szokta azt csinálni, hogy a megsült, még meleg tésztát átkeni tojásfehérjével, hogy a tölteléktől a tészta ne ázzon el. Én nem akartam ezért tojást feltörni, tehettem volna el, de elfelejtettem. Viszont egy idő óta a kenyereim tetejét vízben elekevert keményítővel kenem le, hogy a magok ne potyogjanak le, ezért ez most eszembe jutott és kipróbáltam. A tészta valóban nem ázott el és nem volt kellemetlenül kemény. Másnapra még puhult is egy kicsit.

Mielőtt a tésztába öntöttem volna a ragut, a tejszínes, tojásos keverékből egy keveset, kb. az 1/3-át beleöntöttem és jól összekevertem. Ezután a tetejére öntöttem a többit, és megszórtam reszelt sajttal. Semmi különös, csak egyszerűen trappistával. Szórtam rá szezámmmagot és lenmagot.

Látszik a képen, hogy ez a mennyiség teljesen kitöltötte a tésztát.
Végig 180 fokos sütőben sütöttem, először 10 percig légkeveréssel, utána simán. A légkeverés után kicsit meghúzott a tejszínes, sajtos öntet és ezért le tudtam takarni alufóliával. Így sütöttem 40 percig, ezután fólia nélkül még 25 percig.
A tűpróbát itt is lehet használni!

Nagyon szépen megsült, finom illata volt, de mielőtt felvágtam volna, hagytam egy negyed órát állni, hogy jobban lehessen kiemelni. A három Férfi és én is jól laktunk, és még kb. a negyede megmaradt. Amíg hűlt, addig gyorsan összedobtam egy salátát. Uborka, paradicsom, sok petr.zöld, olíva olaj és balzsam ecet. Mi " felnőttek " cidert ittunk hozzá.

1 megjegyzés:

  1. Szia!
    Pitén már én is régóta gondolkodom, de valamiért még nem csináltam. lehet, hogy lassan eljött az ideje?

    VálaszTörlés

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.