A vajas csirke az 1950-es években indult diadalútjára a Moti Mahal étteremben Delhiben, ahol vajat és paradicsomot adtak a pácedényben maradt sűrű csirkeléhez, és ebből csoda finom mártás született. Hogy mennyire autentikus az étel, azt én a könyv receptjének pontos elkészítése után sem tudom megítélni, de nekem nem is ez a fontos, hanem, hogy megismertethettem a Fiaimat olyan ízekkel, amelyek után bátran kóstolnak majd ismeretlen ételeket, és jobban ragaszkodnak a magyaros marhapörkölt ízéhez is.
A recept 4 személyre szól: kb. 90 dkg-os csirke feldarabolva / én 8 db cs. fölső combot vettem /
Először készítsük el a pácot és ebben érleljük a húst 1-2 órát, de jobb, ha egy éjszakát áll benne.
- 4 dl zsíros joghurt lecsöpögtetve
- 6 ger. fokhagyma pépesítve
- 1 cm-es gyömbér darab pépesítve
- 1/2 tk. őrölt chili vagy édes paprika
- 1/4 tk. őrölt koriander
- 1/2 tk. őrölt római kömény
- 1/2 tk. garam maszala
- 1/2 tk. só
- 2 tk. lime lé
- csipet tandúri színezék / én sáfr.szeklicét tettem bele, de nem lett piros /
Én a fűszerezésnél nem tartottam a pontosan megadott mennyiségeket, néha többet tettem bele.
A makhani mártás előkészítése
- 70 dkg paradicsom leforrázva, durva péppé törve / én darabolt konzerv paradicsomot használtam, mert annak jobb volt az íze, mint a bolti frissnek./
- 1/2 tk. lepkeszegmag porrá őrölve
- 1/2 tk. édes paprikapor
- 1/4 tk. garam maszala
- pár csepp ecet
- 7,5 dkg hideg vaj
- só
- 1/2 dl. tejszín
Ha előkészültünk a főzéshez, hevítsünk fel 4-5 ek. olajat egy nagy vastag aljú serpenyőben, és rakjuk bele a csirkét a páccal együtt. Főzzük puhára és főzzük el a joghurt engedte levét is.
Egy másik serpenyőben a paradicsom nedvesség tartalmának nagy részét is főzzük el, adjuk hozzá a fűszereket és adjuk hozzá a hűtött vajat is. Hagyjuk főni kb. 1 percig és kóstoljuk meg. Adjuk hozzá a tejszínt, főzzük össze és ízesítsük az ecettel. A mártást öntsük a csirkére, keverjük jól össze, és tálalhatjuk. Ne hagyjuk sokáig állni!
A csirkét előre is elkészíthetjük, de a mártást frissen készítsük, hiszen 5-6 percnél nem kell több hozzá.
A paradicsomot is elkészíthetjük előre, de a vajat csak tálalás előtt keverjük bele.
Indiában a vendéglősök egy kevés lágyítót, nyers papaja pürét is kevernek a pácba.
Az elkészült ételre én friss petr.zöldet szórtam, de ha lett volna, akkor koriander zöldet tettem volna rá. Szerintem nem volt túl fűszeres, de ez ízlés dolga. Ettől jobb képet nem tudtam az elkészült ételről készíteni, mert a mártás úgy is eltakar mindent.
Szégyen, de az indiai konyhát alig-alig ismerem....
VálaszTörlésNagyon bíztatóan hangzik a recept, ki kellene próbálnom, nem áll tőlem távol, úgy érzem határozottan finom lehet!!!
Szerintem ízlene Neked is. Van sok enyhe ízvilágú ételük és a fűszerezése sem mindég karakteres. Bevallom én a kínainál már jobban szeretem az indiait és a marokkóit. Persze nem kóstoltatnám meg egy ott lakóval.:)))
VálaszTörlésremek recept, nagyon tetszik..
VálaszTörlésEz az étel levett a lábamról! Köszönöm!
VálaszTörlésMár írtam neked,csak sajnos elbénáztam és más kapta meg.Szóval!Gratulálok a sok fínom receptedhez,ha csak tehetem megnézem,nagyon űgyes vagy.szia. Pogányné Erzsi.
VálaszTörlés